Diela potrebné na maturitu

na jednom mieste

Svetová Literatúra (dráma a próza)

Antigona – Sofokles

Sofokles bol jedným z najvýznamnejších tragédov starovekého Grécka, ktorý žil v období od 497 alebo 496 pred n. l. do 406 pred n. l. a bol kľúčovou postavou v rozvoji gréckej tragédie. Bol nielen dramatikom, ale aj verejným činiteľom, ktorý sa angažoval v politickom živote Atén. Vytvoril viac ako 120 hier, z ktorých sa zachovalo len sedem, pričom najznámejšie sú Oedipus Rex (Oidipus Kráľ), Antigona a Electra.

Dielo Antigona

Žáner: tragédia , Téma stvárňuje príbeh Antigony a jej snaha uctiť si telo jej zosnulého brata-búri sa proti svetským zákonom

Dej v skratke:

Tragédia začína po Oidipovej smrti. Jeho dvaja synovia zahynú vo vojne, keď si navzájom v tej istej chvíli spôsobia smrť. Eteokles ako obranca vlasti bol pochovaný slávnostne s patričnými poctami, avšak Polyneikovi boli odoprené a jeho telo bolo ponechané divej zveri na príkaz nového vládcu Kreonta. Pochovať telo mŕtveho zradcu Polyneika bolo pod trestom smrti.

Antigona sa vzbúri proti týmto príkazom, pretože si nemyslí, že ľudské zákony by mohli prevýšiť odveké božské zákony, ktoré nariaďujú pochovať mŕtvych príbuzných. Rozhodne sa teda obdarovať mŕtveho Polyneika poslednými poctami a napriek zákazu ho pochová. Nemá strach, lebo verí, že to, čo koná, je správne a v súlade s morálnymi zásadami.

Neodhovorí ju ani jej mladšia, bojazlivá sestra Isména. Strážcovia ju však pri zakázanom čine prichytia a privedú ju ku krutovládcovi Kreontov. Ten ju obviní z porušenia zákonov a uvalí na ňu hrozný trest: Antigona bude zaživa pochovaná v skalnej hrobke.

Zatvrdené Kreontovo srdce neobmäkčia ani prosby Ismény, ani prehovárania jeho syna a Antigoninho snúbenca Haimóna. Až strašná predpoveď veštca Teirésia ho presvedčí napraviťchyby.Kreón sa sám rozhodne vyslobodiť Antigonu zo skalnej hrobky a zachrániť jej život. Prichádza však neskoro.

V hrobke nájde Antigonu obesenú na vlastnom závoji a pri nej nariekajúceho a bolesťou kvíliaceho Haimóna. On, plný zloby, vytasí meč a snaží sa zasiahnuť svojho otca, no nezasiahne. Vtedy obráti svoj meč a zabije samého seba.

Táto tragická správa sa doniesla do uší aj Haimónovej matke a Kreontovej manželke Eurydike. Otrasená hroznými novinami, vzala si i ona život. Vlastným zapríčinením prišiel takto Kreón o svojich najbližších. Uvedomí si to a začína sa preklínať a ľutovať svoje chyby, je už však neskoro.

William Shakespeare – Hamlet

Žáner: tragédia

Téma: ukazuje príbeh dánskeho princa Hamleta, ktorý chce pomstiť smrť svojho otca

Jednou z najzaujímavejších skutočností o diele „Hamlet“ je to, že ide o najdlhšiu hru od Williama Shakespearea. Obsahuje 4049 riadkov a jej inscenácia zvyčajne trvá okolo štyroch hodín.

Dej

Dej sa odohráva v Dánsku na zámku Elsinor, kde panuje kráľ Hamlet, ktorý náhle zomiera. Jeho syn, princ Hamlet, sa vrátil z polovačky a zistí, že kráľom sa stal jeho strýko Claudius a vzal si jeho matku za ženu. Hamlet je nešťastný a v noci sa mu zjaví duch mŕtveho kráľa. Ten prezradí, že bol zavraždený Claudiom a prosí Hamleta o pomstu.

Hamlet uvažuje akým spôsobom. Nechce vykonať pomstu, ale túži dosiahnuť spravodlivosť a ukázať svetu pravdu. Rozhodne sa predstierať šialenstvo a zavolá na kráľovský dvor hercov, ktorí presne zinscenujú kráľovu smrť. Claudius a jeho žena Gertrúda to pochopia a pošlú Hamleta do Anglicka. Chcú ho tam zavraždiť (prostredníctvom listu), ale nepodarí sa im to.

Hamlet má svoju milú Oféliu, dcéru kráľovského donášača Polonia. Hamlet vycítil, že Polonius vypočúval jeho rozhovory s kráľovnou a zabije ho. Ofélia sa pomätie, spadne do rieky a utopí sa. Pochovávajú ju práve v ten deň, keď sa Hamlet vracia do Dánska.

Kráľ Claudius chce princa Hamleta opäť dať zabiť. Využije pritom Laerta, brata Ofélie. Claudius ho primäl, aby vyzval Hamleta na súboj, pričom Laertes má otrávený meč. Pre smädného je navyše pripravené otrávené víno.

Laertes Hamleta bodne, ale potom si nechtiac vymenia zbrane a Hamlet zasiahne Laerta. Kráľovná Gertrúda nevedomky vypije otrávené víno. Hamlet tesne pred smrťou zabije ešte Claudia. Laertes predtým, než umrie, vypovie pravdu.

Hamletov priateľ Horácio sa tiež chcel zabiť, ale umierajúci Hamlet ho presviedča, aby žil a mohol povedať pravdu. Keď na hrad prišiel víťazný Fortinbras, nájde samé mŕtvoly.
Nemá pocit šťastia zo svojho víťazstva a vydáva rozkaz, aby Hamleta vyniesli za dunenia sláv.


Molière – Lakomec

Molière (pravým menom Jean-Baptiste Poquelin, 1622 – 1673) bol významný francúzsky dramatik, herec a režisér,už v mladosti sa rozhodol pre divadelníctvo považovaný za jedného z najväčších komédiografov svetovej literatúry. Bol dvorným dramatikom kráľa Ľudovíta XIV. a jeho diela sú dodnes považované za vrchol francúzskej klasickej komédie.

Dielo Lakomec

  • Žáner: komédia
  • Téma: Sebectvo, ktoré ovplyvňuje lásku a pokoj rodiny.
  • Dej:
    • Valér a Eliza sa majú radi, chceli by sa zosobášiť, ale Elizin otec Harpagon jej už vybral iného ženícha. Bol to zámožný pán Anzelmon. Vybral si ho práve preto, lebo bol bohatý a chcel sa oženiť s Elizou aj bez vena. Harpagon je bohatý muž, za čo vďačí hlavne svojmu lakomstvu, bol úžerníkom. Starostlivo zakopáva každý groš a čo sa týka peňazí, nedôveruje ani vlastným deťom. Okrem Elizy má aj syna Kleanta. Kleant je zaľúbený do dievčaťa, ktoré sa len nedávno prisťahovalo do ich štvrti.
    • No keďže Mariana bola chudobná, nepovedal jej o svojich citoch, lebo vedel, že posledné slovo bude mať jeho skúpy otec. Ale podobný zámer s Marianou má aj Harpagon. Keď sa to Kleant dozviem protestuje proti ich sobášu a snaží sa ho prekaziť. Harpagon pozve Marianu na návštevu. Kleant jej pri prvej príležitosti vyzná lásku a ona jeho city opätuje. Keď sa Harpagon dozvie, že je sokom vlastného syna, veľmi sa nahnevá a vyhráža sa, že ho vydedí. Kleant však získa jeho poklad. Keď sa to Harpagon dozvie, nahnevá sa ešte viac. Podozrenie padne na Valéra.
    • Valér povie Harpagonovi, čo cíti k jeho dcér. Harpagonovi už viac nechýbalo a káže Anzelmovi, aby ho udal. Valér povie na obhajobu svoj príbeh a Anzelm zistí, že Valér a Mariana sú jeho deti. Za Harpagonom príde jeho syn aj s peniazmi a chce ich vymeniť za Marianu. Harpagon nakoniec súhlasí s obidvoma sobášmi, ale pod podmienkou, že pôjdu na Anzelmov účet.

“Writing is like prostitution. First you do it for love, and then for a few close friends, and then for money.”

Molière

Erich Maria Remarque – Na západe nič nové

Erich Maria Remarque (1898 – 1970) bol nemecký spisovateľ, známy predovšetkým svojimi románmi o hrôzach vojny a jej dopadoch na ľudskú psychiku. Jeho diela sú realistické, emocionálne silné a často kritizujú nezmyselnosť vojny. Remarque sa narodil v Osnabrücku v Nemecku. Počas Prvej svetovej vojny bol odvedený na front, kde utrpel zranenie. Skúsenosti z vojny ho hlboko poznačili a neskôr sa stali hlavnou témou jeho tvorby. Po vojne sa venoval rôznym povolaniam, až sa napokon stal spisovateľom.

E. M. Remarque
Dielo na západe nič nové v skratke:
  • Žáner : dielo je vojnový román
  • Téma : poukazuje na osudy nemeckých vojakov na západnom fronte počas 1.svetovej vojny
  • Dej :
    • Paul je už rok vo vojne, keď sa príbeh začína. Predstavuje sa v okamihu, kedy jeho jednotka po návrate z boja oddychuje na pokojnom úseku za frontom. Rozpráva príhody z desaťtýždňového výcviku plného šikanovania pod vedením tyranského desiatnika Himmelstossa, budovania zákopov na západnom fronte i prvé bojové stretnutia.
    • Do kompánie sa dostal aj s niektorými svojimi spolužiakmi. Medzi vojakmi sa vyvinulo pevné priateľstvo na život a na smrť.
    • Paulov spolužiak Kemmerich je v nemocnici, má amputované obe nohy a umiera. Paul neskôr navštívi jeho matku a klame, že jej syn zomrel rýchlou a bezbolestnou smrťou.
    • Vojaci sa dostávajú na front, tu zažívajú nepredstaviteľné hrôzy. Na front prichádza aj Himmelstoss. Tjaden a Kropp sa s ním pohádajú a dostanú 3 dni basy. Himmelstoss má na fronte strach… Bojovať na front šli v lete, vracajú sa v neskorú jeseň a zo 150 vojakov ostalo 32. Westhus zomrel na zásah do chrbta. Paul sa pomerí s Himmelstossom, lebo vidí ako pomáha niesť Westhusa. Počas oddychu sa Paul, Kropp, Leer a Tjaden zoznámia s troma francúzskymi dievčatami, opijú Tjadena a ostatní traja strávia s dievčatami noc.
    • Paul dostane po dvoch rokoch dovolenku a cestuje domov. Dozvedá sa, že je jeho matka chorá a otec tvrdo pracuje, aby zarobil na operáciu. Zisťuje, že ľudia v Nemecku vôbec netušia, aká je vojna strašná, ale ani on sám o nej nechce hovoriť. Jeho izba a knihy sú mu cudzie, má obavy že keď sa vráti domov nastálo, nebude sa vedieť zaradiť do života, už sa teší späť-na kamarátov.
    • Po dovolenke sa hneď nevracia na front. Skamaráti sa s ruskými zajatcami, úprimne ich ľutuje. Neskôr sa prihlási na prieskum, stratí sa a prvýkrát zabije vojaka vlastnými rukami.Vojak pri ňom umiera a Paul má výčitky. Tie pomaly vyprchajú, keď ho nájdu jeho kamaráti. Spolu s Kroppom strážia francúzsku dedinu a obaja sú ranení. Dostávajú sa do lazaretu, Paul sa vylieči, ale Kropp príde o nohu. Po čase sa dozvedáme, že Detering dezertoval. Nemeckí vojaci už vedia, že vojnu prehrajú, s napätím čakajú na koniec. Kat je ranený do holene, Paul ho odnesie k sanitárom, ale tí konštatujú smrť. Paul im sprvu neverí, ale potom si všimne, že Kata zasiahla črepina do hlavy, keď ho niesol.
    • Nakoniec sa dozvedáme, že Paul zomrel v októbri 1918 ako posledný zo skupiny v pokojný deň, keď sa správa z frontu obmedzila iba na slová: Na západe nič nového…
    • Tým, že zomrel ku koncu vojny, bola jeho smrť absolútne zbytočná.

Úryvok z diela:

„Keď sme odišli do vojny, boli sme ešte chlapci. Ale vojna z nás urobila starých mužov. Už nič nepoznáme, iba vojnu.“

Tento úryvok vystihuje hlavnú tému románu – stratu nevinnosti a mladej generácie, ktorú vojna zmenila na unavených, vyčerpaných mužov bez ilúzií. Paul Bäumer a jeho priatelia vstúpili do armády s nadšením, no čoskoro pochopili, že vojna nie je hrdinská, ale krutá a nezmyselná. Remarque ukazuje, ako vojna nielen zabíja, ale aj berie vojakom budúcnosť a zmysel života.

Alexandr Sergejevič Puškin – Kapitánova dcéra

Žáner : dielo je historický román.

Téma : dielo dáva do popredia spravodlivý boj ľudu za slobodu v Rusku

„Opatruj si česť od mladosti.“ – citát z diela

  • Tento citát vyjadruje hlavnú morálnu myšlienku románu – dôležitosť cti a statočnosti v živote človeka. Pretože hlavný hrdina, Pjotr Andrejič Grinev, prechádza skúškami vojny a lásky, pričom si zachováva vernosť svojim hodnotám.

Dejová línia diela :

  • Na príkaz svojho otca je poslaný Peter Andrejevič Griňov z bohatej rodiny, slúžiť na vojnu, do pevnosti Orenburg. Cestou do pevnosti sú však nútení prenocovať v hostinci. Zachráni ich jeden tulák, ktorému sa potom Peter odmení svojím kožuchom. Na druhý deň sa vyberú do pevnosti. Kapitán pevnosti je starý generál Ivan Kuznič, ktorý jej aj velí. Žije tu spolu so svojou ženou Vasilisou Jegorovnou a dcérou Máriou Ivanovnou.
  • Peter Andrejevič Griňov zdieľa izbu spolu s Alexejom Ivanovičom. Peter Andrejevič sa začína zaujímať o dcéru Ivana Kuzniča. Alexej Ivanovič mu ju vykresľuje ako zlú, namyslenú a hlúpu, pretože ju žiadal o ruku, ale ona ho odmietla. Keď sa Peter Andrejevič Griňov zoznámi s Máriou Ivanovnou a spozná ju, zaľúbia sa jeden do druhého. Neskôr požiada Peter Máriu o ruku a ona súhlasí. Keď sa túto správu dozvie Alexej Ivanovič, nahnevá sa a vyzve Petra na súboj. Ten výzvu príjme. V súboji sa zraní.
  • Neskôr sa do pevnosti dostane správa, že Pugačovovi – zbojníkovi, sa podarilo vyvolať vzburu a spolu so svojou bandou zbojníkov a trestancov už zničil niekoľko pevnosti, pozabíjal veľa ľudí a vylúpil čo sa dalo. Tomuto prepadu sa nevyhne ani pevnosť Orenburg, na ktorej slúži Peter. Keď sa stretne Peter Andrejevič s Pugačovom, zistí, že je to tulák, ktorému daroval kožuch, keď išiel prvýkrát do pevnosti. Keď si aj Pugačov spomenul, kto je Peter Andrejevič, daroval mu milosť, hoci neposlúchol jeho príkaz a nepridal sa k nemu.
  • Pôvodne chce ísť síce preč aj so svojou Máriou, lenže ona ochorie a tak je nútený odísť spolu so svojim verným sluhom Saveľjičom do druhej pevnosti v Belgorsku. Aj túto pevnosť začnú obliehať zbojníci. Petrovi sa však podarí uniknúť a zachrániť Máriu z Orenburgu. Cestou späť je však zadržaný a zavretý do väzenia, z podozrenia, že Pugačovov spojenec. Mária vyhľadá jeho rodičov a tí jej pomôžu zachrániť Petra Andrejeviča.

Categories: článok


Jedna odpoveď na “Svetová literatúra”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *